Профілактика раннього статевого життя серед молоді

Сексуальне життя населення дуже тісно пов'язане із захворюваннями репродуктивної сфери, хворобами, що передаються статевим шляхом (ХПСШ), у тому числі і з ВІЛ/СНІД, безпліддям, станом соціального самопочуття. Внаслідок цього в Україні спостерігається зменшення чисельності населення в національному масштабі.

Секс – актуальна, гостра та цікава тема для молоді і особливо для підлітків та юнацтва. У певної частки юнаків та дівчат початок сексуального життя сприймається як ознака дорослості та самостійності. Саме в юнацькому віці роздуми про майбутнє, про можливість опанувати нові «дорослі» соціальні ролі набувають гостроти та значущості. На жаль, у сексуальній активності сучасних підлітків простежуються контури такої молодіжної субкультури, коли тінейджери бачать у сексуальному житті, курінні, випивці та «пустощах» із наркотиками ознаки дорослішання, здобуття самостійності та незалежності від старших, перш за все від батьків, не передбачаючи наслідки власної адиктивної поведінки. А це, в свою чергу, не може не позначатись на психічному та фізичному здоров'ї сучасної молоді, яка є майбутнім нашої держави.

У ході національного опитування учнівської молоді «Здоров'я та поведінкові орієнтири» виявлено, що кожний третій серед 15-річних підлітків уже мав сексуальні стосунки. Хоча цей показник нижчий, ніж у багатьох розвинутих країнах, проте, ранній початок статевого життя досить часто є причиною ХПСШ, ВІЛ, непланованих вагітностей, абортів, безпліддя та ін. На жаль, інформація, що стосується питань сексу, яка тиражуються ЗМІ та мережею Інтернет, заважають нормальному протіканню процесу сексуального самовизначення хлопців та дівчат. Сексуальна культура в нашій країні завжди була швидше забороненою, ніж відкритою темою, внаслідок чого з’явилася проблема епідемії інфекцій, що передаються статевим шляхом, які тісно пов'язані із низькою сексуальною культурою та поведінкою молоді.

Важливо грамотно задовольнити інтерес підлітків з питань формування міжособистісних стосунків, до яких кожна молода людина повинна правильно підготуватись. Для підлітків важливо розуміти роль сексуальності та сексуальні норми, а також усвідомлювати наслідки раннього статевого життя. З цією метою у коледжі психологічною службою щорічно проводиться цикл просвітницько – профілактичних заходів на тему «Наслідки раннього статевого життя». Під час проведення таких зустрічей студенти І-ІІ курсів за 10-15хв. готують тематичні проектні роботи з питань:

  1. Причини раннього статевого життя. (Чому сучасні підлітки рано починають статеве життя? Хто або що впливає на їх вибір?)

  2. Наслідки раннього статевого життя.

  3. Наслідки абортів.

  4. ХПСШ та їх наслідки.

  5. Методи профілактики небажаних наслідків раннього статевого життя.

Під час презентації проектів інформація доповнюється, а в разі необхідності – уточнюється. Практичний психолог А.С. Линок детально зупиняється на особливостях передачі, перебігу та наслідках ХПСШ та наслідках абортів.

Червоною ниткою у подібних заходах є акцентування уваги молоді на тому, що найкращим методом профілактики є утримання від ранніх статевих контактів, гармонійна побудова міжособистісних стосунків, планування статевого життя та вагітності.

Профілактика раннього статевого життя серед молоді Профілактика раннього статевого життя серед молоді Профілактика раннього статевого життя серед молоді Профілактика раннього статевого життя серед молоді Профілактика раннього статевого життя серед молоді Профілактика раннього статевого життя серед молоді